Peynir ve Peynir Çeşitleri

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi ve süt ürünleri denince ilk akla gelen ürünlerin başında peynir gelmekte; peynirin de ülkelere ve coğrafyalara göre birçok çeşidi bulunmaktadır. Peynir üretimine yönelik en eski arkeolojik bulgular M.Ö. 5000 yılında ortaya çıkmış olup bugünkü Polonya sınırları içerisine rast gelmektedir. Peynirin; Avrupa, Orta Asya ya da Orta Doğu menşeli olduğu tahmin edilmekte olup yaygınlaşma durumunun Roma İmparatorluğu zamanında olduğu düşünülmektedir.

Geçmişi çok eskilere dayanan peynirin başlangıçta tadının ekşi ve tuzlu olduğu; günümüzdeki beyaz peynire benzediği tahmin edilmektedir. Avrupa’da yapılan peynir üretimindeyse iklimden dolayı daha az tuz kullanılmaktadır. Böylelikle farklı tarzda, türde ve lezzette birçok peynir çeşidi mevcuttur.

Türkiye’de Yer Alan Peynir Çeşitleri

Süt üretimine olanaklı pek çok türde hayvan yetişen ve geçmişten gelen lezzet kültürüne sahip ülkemizde birçok çeşit peynir bulunmaktadır. Bu peynir çeşitleri şu şekilde maddelendirilebilir:

  • Beyaz Peynir

Sofralarımızın klasiklerinden olan ve birçok kişinin vazgeçemeden tükettiği beyaz peynir, inek, keçi veya koyun sütünden yapılmaktadır. Beyaz peynir, her mevsim her ürünle birlikte tüketilebilecek türde bir besin maddesidir.

  • Tulum Peyniri

İzmir ve Erzincan’a özgü türleri olan; İzmir’dekinde normal tulumda bekletilen, Erzincan türünde hayvan derisinden yapılmış tulumda bekletilen bir peynir türüdür. 2 türü de çok lezizdir.

  • Ezine Peyniri

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üretilen tam yağlı beyaz peynire Ezine peyniri ismi verilmektedir. Bu peynir, Trakya’nın ılıman hava koşulları ve otlak alanlarında yetişmiş olan inekler ve koyunlardan elde edilir. Anadolu’nun diğer yerlerine göre daha hijyenik bir biçimde sağılan keçi veya inek sütü ile hazırlanabilen nemli ve yumuşak bir peynir türüdür.

  • Keçi Peyniri

Anne sütüne en yakın besin içeriğine sahiptir. Kendine özgü aroması ve lezzetiyle tüm dünyanın zevkle tükettiği bir üründür. Ülkemiz keçi sütü ve keçi peyniri üretimi bakımından dünya ikincisidir. Özellikle hamileler ve emzikliler, çocuklar ve kolesterol hastaları tarafından tüketilmesi ısrarla tavsiye edilen keçi peyniri Türk lezzetleri açısından çok özel ve önemli bir yere sahiptir.

  • Kars Kaşarı

İçerisinde barındırmış olduğu besin değerleri bakımından diğer peynir türlerine göre daha ağır basar. Ayrıca fabrika ürünü katkı maddesi içermeyen doğal bir peynir türüdür. Mevsimlik olarak üretilen bu peynir, Türkiye’nin birçok yerine gönderilmektedir.

  • Van Otlu Peynir  

Van’ın geleneksel otlu peyniri ilkbaharda üretilmektedir. Genellikle koyun sütünden üretilen bu peynir hem otun hem de sütün bol bulunduğu döneme denk gelmektedir. İçerisine çeşitli yabani otlar eklenmektedir.

  • Lor Peyniri

Lor peyniri, yumuşak kıvamlı bir peynir türüdür. Peynir altı suyunun pıhtılaştırılmasıyla elde edilir. Tuzlu veya tuzsuz olarak üretilebilen lor peynirinin protein değerleri çok yüksektir. Kısa ömrü bulunmaktadır. En verimlisi, kaşar üretimi esnasında ortaya çıkan peynir altı suyundan üretilendir. Nor, şor ve ekşimik olarak da bilinir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim